čtvrtek 4. října 2012

Belbinův test týmových rolí

Na FELu na ČVUT jsme nedávno dělali Belbinův test týmových rolí. A k mému překvapení 90% studentů patřilo do dvou skupin a zbývajících 10% studentů bylo roztroušeno do zbývajících šesti kategorií. A tohle nerovnoměrné rozložení mne zaujalo.


Na FELu se z 90% nacházejí dvě skupiny lidí, Completer-Finisher a Team WorkerCompleter-Finisher je puntičkář, který si všechno dělá sám, protože nedůvěřuje ostatním, že odvedou kvalitní práci. Team Worker je zase člověk, který funguje jako lubrikant týmu, neboť jsou skvělými posluchači a diplomaty. Jejich slabinou je ale nerozhodnost.

A podle mého to sedí. Když se učitel ptal, proč jsme na FELu, asi třetina lidí veřejně a dobrovolně řekla, že jsou tam jen kvůli rodičům. Že rodiče si přáli, aby chodili někam na vysokou, a protože je ze školy nevyhodili, tak tam jsou dodnes. Tohle chování nejlépe vystihuje právě kategorie Team Workera. Samozřejmě někteří žáci zase říkali, že je elektrotechnika baví. Zpravidla to říkali lidé, o kterých vím, že když mají za úkol vytvořit regulátor pro motorek, nespokojí se s regulátorem, který funguje, ale ještě k motorku doprogramují metodu, která na něm zahraje Straussův valčík z Vesmírné Odysei. Typický Finisheři.

Ačkoliv mám výhrady k Belbinovu testu, protože výsledky nejsou příliš stabilní - pokaždé, když jsem si dělal test, byl jsem klasifikován jinak, tak kvantitativně vystihl mé spolužáky přesně. Snad i proto lze Belbinův test volně najít na internetu - pro odborníky není dostatečně stabilní, ale vystihuje lidi natolik dobře, že je přesto používán.

Žádné komentáře:

Okomentovat