úterý 26. července 2011

Zážitek z pasivního domu

Uplynulé dva týdny jsem prožil v pasivním domě. A nebylo to ani zdaleka špatné dny. Mile mne překvapilo, že výměna vzduchu v bytě byla naprosto neslyšná a nehmatatelná. Za to je třeba vděčit především oddělení vytápění/chlazení od vzduchotechniky. Takže v místnosti se vymění jen minimální požadované množství vzduchu na dýchání a nic víc. Žádný randál, žádný průvan. O temperování místnosti se potom postará miniaturní radiátorek na vodu. Ale má to i svůj háček, vzduchotechniku nelze regulovat a vyměněné množství vzduchu v místnosti se mi zdálo nedostatečné - po probuzení jsem byl vždy rád, když jsem si mohl otevřít okno a pořádně se nadýchat. Ponaučení, co z toho plyne: uživatel musí být schopen regulovat množství vyměněného vzduchu, ať už vzduchotechnikou, nebo oknem.

A tím se dostáváme k dalšímu poznatku. Navštívil jsem nádherné kanceláře v Energy house a cítil jsem se v nich výborně. Tedy, dokud nezmínili, že okna nejdou otevřít. Nikdy dřív jsem netrpěl klaustrofobií, ale najednou mě přepadl hrozný pocit paniky, že jsem v pasti. Intuitivní úniková cesta je tam, odkud svítí slunce, tedy okno. A najednou vám někdo řekne, že ne, že to je slepá ulička. A mozku chvíli trvá, než se s tím smíří. V nízkoenergetických Dvojčatech na Slovensku se tomu vyhnuli tak, že před okna postavili ještě jednu skleněnou fasádu s ochozy. Uživatelé si tak mohou beztrestně otevřít okna a nabýt pocitu, že dýchají čerstvý vzduch. Navíc v případě požáru mohou intuitivně utéct oknem. Ponaučení: vždy umožněte otevřít alespoň jedno okno, nestavíte-li vězení.


Třetí ponaučení je nesvázat dům s inteligentní elektronikou. Elektronika morálně zastará po pěti letech. Naproti tomu interiér domu morálně zastarává až po nějakých dvaceti letech. A tady nastává problém. Vyměnit elektroniku zabudovanou do baráku je nesnadné, drahé a riskantní.Uvedu příklad. Byl jsem v inteligentním domě na Slovensku a prodejce inteligentních domů se mi pokoušel ukázat, jak ovládá pět let starý dům pomocí ipadu. Nefungovalo to. Pokud už se rozhodnete udělat svůj dům inteligentní, postavte ho tak, aby jste elektroniku buďto nemuseli časem modernizovat, a nebo aby to bylo co nejsnazší.

Nejrychleji zastarává uživatelské rozhraní. A na Slovensku udělali dvakrát po sobě stejnou chybu - starý software pro dům používá uživatelské rozhraní napsané v .NET a nové rozhraní pro ipad je aplikace přímo pro ipad. Proč?! Kdyby rovnou udělali uživatelské rozhraní v prohlížeči, neměli by naprosto žádný problém s přechodem na novější železo - web je tady s námi už nějakých 20 let a lze předpokládat, že ještě nějakých 20 let s námi zůstane a dalších 10 let bude podporován. Takhle si technická podpora jen zajistila trvalý zdroj obživy...

A nebo reprobedny v mém bývalém bydlišti. Jsou obrovské, třípásmové, přívodní zavěšené ze stropu a přívodní kabely nejsou vidět, no pastva pro oči. Ale i reprobedny stárnou a nyní nutně potřebují vyměnit. Ale jak?! Na trhu nenajdete mnoho reprobeden na zavěšení a i když je najdete, tak výměna rozhodně nebude žádná lahoda. To by jste totiž výměnu ozvučení museli spojit se zednickými pracemi a vymalováním.

Proto, když si něco dáváte domů, myslete i na to, zda jste to schopni sami vyměnit.

Žádné komentáře:

Okomentovat