neděle 30. ledna 2011

Barva vlasů polytiků



Schválně mne zajímalo, jaké je zastoupení barvy vlasů u žen v politice. Údaje jsem čerpal z webu poslanecké sněmovny. Nejvíc je brunetek/černovlásek, těch je 19. Následuje 18 odbarvených tmavovlásek. Blondýn a rusovlásek je po 4. Poměry zhruba odpovídají průměru v populaci pro střední Evropu (Wikipedie). Jen rusovlásek je trochu více, ale je těžké uhádnout, zda se některé (pravděpodobně brunetky) nebarví.

Zarážející je množství odbarvených brunetek, kterých je 40%. Přičemž distribuce falešných blondýn mezi stranami není uniformní. Například téměř všechny tmavovlásky v ODS se odbarvují, naopak nejméně se jich odbarvuje v TOP 09.

sobota 22. ledna 2011

Koniáš

Koniáš je knihovní systém Městské knihovny v Praze. Systém byl pojmenován po Antonínu Koniášovi, českému kazateli z 18. století, který knihy katalogizoval a opravoval zaškrtáváním textu, popřípadě vytrháváním stránek. Pokud byly knihy neopravitelně kacířské, spálil je a nahradil způsobilejšími.

I když asociace, kterou název Koniáš vytváří, není nejmilejší, jedná se o nejlepší knihovní systém, se kterým jsem se setkal. Koniáš totiž dělá věci, co od něj očekávám, snadno a rychle. Tedy pomáhá mi najít knihy a zobrazuje, do kdy nejpozději musím vypůjčené svazky vrátit. Jsou to sice jenom dvě funkce, ale například v Technické knihovně jsou poschovávány za mnoha kliky myší a ještě po půl roce používání musím stále přemýšlet, který z tlačítek mne dovede k cíli. Dále v Koniášovi není při vyhledávání autora nebo knihy nutné psát s háčky a čárky. Řekli byste, že taková funkcionalita není nic obtížného, ale například vyhledávací systém v Akademii Věd s tím má stále problémy.

Na druhou stranu ale ani Koniáš není úplně dokonalý. Čím dál tím víc lituji, že se nejedná o webovou aplikaci, takže z domova pracuji v jiné aplikaci než v knihovně. Navíc uživatelské rozhraní Koniáše je napsáno ve Visual FoxPru, jehož aktivní vývoj byl ukončen v čase panování Windows 95. Takže rozhraní je již mírně zastaralé a například řazení knih dle data vydání se nenastavuje kliknutím na "Datum vydání" v záhlaví, ale speciálním tlačítkem někde vpravo nahoře, tedy úplně mimo tabulku. Nejedná se o neschopnost programátorů, ale o funkcionální omezení Visual FoxPra. Jiným příkladem je úvodní přihlašovací obrazovka - k přihlášení nestačí použít kurzorových šipek a Enteru, ale člověk musí použít myš. Drobnost, ale zamrzí. Zvláště jste-li pohybově postižený.

pátek 14. ledna 2011

Globální oteplování

Globální oteplování existuje, když to přiznává i Václav Klaus, odpůrce všech ekologických aktivistů. Ale nemyslím si, že za oteplování může člověk. Proč? Za prvé, lidi jsou rádi strašeny. Jak děti, tak dospělí. Jen pohádka se liší - pro děti Červená karkulka, pro dospělé skleníkové plyny. Za druhé, lidi jsou ješitní. Když už globální oteplování existuje, musí to být naše práce. My jsme pány tvorstva a poroučíme větru, dešti. Za třetí, lidi se bojí. Kdyby člověk způsoboval globální oteplování, znamenalo by to, že ho může ovlivňovat a že není vydán na milost a nemilost přírodě.Kdyby ho ale nezpůsoboval, mohl by se leda tak modlit. A doufat, že bude vyslyšen.
Tedy člověk má velmi dobrou motivaci najít důkaz, že za globální oteplování může člověk. A finančních prostředků v podobě grantů má od státu taky víc než dost. Přesto žádný důkaz nebyl za posledních 30 let nalezen. Proč asi...

neděle 9. ledna 2011

Život je jako karty

Život je jako hra v karty. Umění není vyhrát s dobrými kartami, to umí každý. Umění je vyhrát s kartami, které člověk dostane. A aby člověk uspěl v pokeru, musí umět tři věci. Rozeznat špatný karty a zahodit je. Rozeznat dobrý karty a dál je rozvíjet. A nakonec, umět blafovat.

pondělí 3. ledna 2011

Reznutí zadních dveří u Felicií

Zdá se, že hatchbacky od Škodovky mají notorický problém s korozí na zadních dveří. Marně jsem pátral po příčině. Ale reznutí si vysvětluji tím, že jak se zadní okýnko u useknutých aut špiní, člověk neustále zapíná zadní stěrače. A kapalina setřená stěrači se skvěle drží ve spáře mezi sklem a plechem, kde způsobuje korozi. Protože ale v kapalině není jenom bahno, ale třeba i sůl z vozovky a třeba i nějaká super tekutina z ostřikovačů, není divu, že zadní dveře taj rychle reznou.

sobota 1. ledna 2011

Proč jsou královny jen v Anglii (pro děti)

V katolických zemích kraluje vždy král. O případnou výjimku se musí žádat papeže. Protože ale papež nemusí výjimku povolit, bývají s korunovací žen problémy. Nám vládly jen dvě ženy. Libuše, to ale v době pohanské, a Marie Terezie. Papež sice nakonec Mariinu korunovaci povolil, ale okolní státy Marii neuznaly a napadli nás. Sice jsme se ubránily, ale přišli jsme o větší část Slezska. Protože ale Anglie není katolická, nýbrž anglikánská, a hlavou náboženství není papež, nýbrž stát, a protože Anglie je ostrov, a ostrovy se špatně dobývají, tak když se to hodí, zemi vládne královna, a ne král.